CzechEnglish

Ohňostroje - Ohňostroj a pravidla

Ohňostroje

S blížícím se koncem roku se tradičně rozběhne i malý shon s přípravami silvestrovského ohňostroje. Každý by chtěl touto světelnou show ohromit své okolí a to chce také dokonalou přípravu. Ovšem i ohňostroj má svoje pravidla.

Pyrotechnika má několik bezpečnostních tříd

Z hlediska bezpečnosti je veškerá pyrotechnika rozdělena do bezpečnostních tříd. Pyrotechnika 1.třídy může být prodávána osobám mladším 18 let, pokud ovšem v návodu není stanoven například zákaz prodeje těmto osobám, patří sem třeba bouchací kuličky.
Pyrotechnika 2.třídy může být prodávána osobám mladším 18 let, sem řadíme například římské svíce, fontány, rakety,…
Pyrotechnika 3.třídy může být prodávána pouze osobám s odbornou způsobilostí odpalovače ohňostrojů.
Pyrotechnika 4.třídy vyžaduje nutnost povolení místně příslušného obvodního báňského úřadu, předměty jsou prodejné pouze osobám s odbornou způsobilostí odpalovače ohňostrojů a navíc tyto výrobky by neměly být vůbec volně dostupné.

Pyrotechnika jen z kamenného obchodu

Tohle pravidlo by mělo být dodržováno. Koupit si jakoukoliv pyrotechniku v kamenném obchodě znamená, že jsou zde zaručeny správné skladovací podmínky, je přibalen český návod k použití a že má značku Českého úřadu pro zkoušení zbraní a střeliva a to včetně třídy bezpečnosti. Jestliže nic z toho námi zakoupená pyrotechnika nemá, měli by jsme se jí vyhnout obloukem. Hrozí tady nebezpečí úrazu, výrobek nemusí být ani v originálním balení a vzhledem k tomu, že máme všichni sami sebe rádi, určitě nehodláme riskovat. Za to ten ohňostroj přece nestojí.

Dětem do rukou pyrotechnika nepatří

Na co bychom ale určitě neměli zapomenout je fakt, že bychom děti k této činnosti pouštět ani neměli. Jsou hodně neopatrné a i když je to hodně láká, mohou lehce přijít k úrazu. Také obchodníci by měli dbát na určitá pravidla. Mnozí vidí jen vidinu skvělého obchodu a prodali by dětem i to, co nesplňuje všechny podmínky bezpečnosti, což je samozřejmě hodně špatně. Proto se v období před těmito oslavami hodně kontrolují například tržnice.

Takže pokud chceme mít na nový rok oslavu obohacenou o speciální podívanou v podobě zářivého a uchvacujícího ohňostroje, určitě dodržujme všechna pravidla. Budeme mít tak nejen skvělou podívanou, ale hlavně se nám bude lépe usínat.