CzechEnglish

Ohňostroje - Novinky a informace ze světa ohňostrojů a pyrotechniky.

Ohňostroje Praha

Ohňostroj všeobecně: působivé světelné a zvukové představení vytvářené pomocí odpalovaných pyrotechnických pomůcek při nejrůznějších slavnostních příležitostech.
Nový rok, sportovní akce, významná výročí a jubilea (svatba, narozeniny), pro pobavení nebo vlastní zábavu.

Ohňostroje, které původně měly sloužit k zahánění zlých duchů, byly odpalovány již ve staré Číně a jsou uznávány jako druh umění ve kterém jsou pořádány i soutěže.

Není ohňostroj jako ohňostroj. V dnešní době se ohňostroje rozdělují do mnoha kategorií, které se vám zde pokusíme přiblížit:

Ohňostroj akustický

Tradiční ohňostroj bez hudebního doprovodu vhodný pro mnoho druhů akcí a oslav kde je kladen důraz hlavně na pestrost materiálů a zvukový efekt.

Tvůrci hledí na to, aby nevznikaly žádné pauzy a prodlevy a snaží se udržet dynamiku od začátku po závěr.

V horní části dominují především kulové pumy s důrazem na široké spektrum barev a silné exploze tzv. titanium salute. To vše doplňují ve spodní části výrobky menších kalibrů tzv.jednoranné výmetnice, římské svíce a kompaktní baterie.

Ohňostroj s hudbou

Pro dokonalý zážitek je ideální spojit ohňostroj s hudbou. Tento ohňostroj se připravuje tak, aby korespondoval s dějem vybrané skladby a dokonale tak umocnil celkový prožitek. Používá se rozmanitý materiál, kde se dbá nejen na barvu ale dokonce i na rychlost jednotlivých efektů.

Příklad: pokud je skladba pomalá používají se efekty většinou s pomalým hořením v horní části například kulové pumy vodopády, padající listí, brokátové vrby atd.. v dolní části to jsou fontány, gejzíry, pomalé a tiché kompaktní baterie a římské svíce.

Naopak pokud je skladba rychlá a dynamická používají se efekty s rychlým hořením a efektem. Například v horní části kulové pumy : barevné vlny, barevné pivoňky, palmy, chryzantémy atd..

V dolní části: rychlé kompaktní moduly, kompaktní baterie, římské svíce a mnoho dalších.

Pyromuzikální ohňostroj

Pyromuzikální ohňostroj nebo také Pyromuzikál je v posledních letech nejpopulárnější verze ohňostrojů.

Hlavní charakteristika pyromuzikálního ohňostroje je dokonalá přesnost a načasovaní do muziky.

Od ohňostroje do hudby se liší tím že je naprosto přesný v načasování a je synchronizován s jednotlivými tóny skladby. Ohňostroj tak dokonale reaguje na děj vybrané skladby.

Scénář je vždy týdny až měsíce předem promyšlen a navrhován v počítačové simulaci.
Tento styl ohňostrojů vyžaduje nejen pyrotechnický materiál, ale i speciální vybavení jako jsou speciální stojany a konstrukce pro jednoranné výmetnice, kde se dá měnit úhel a to platí i pro římské svíce či kulové pumy.

Pyromuzikální ohňostroj je většinou odpalován z více pozic a je k němu potřeba mnohem větší odpaliště než u klasických ohňostrojů. Dále je zapotřebí speciální odpalovací zařízení umožňující programování a synchronizaci s hudbou která je spuštěna v přesný moment na setiny vteřiny s ohňostrojem.

Pozor v České republice je jen málo firem, které dokáží realizovat opravdový pyromuzikál a je velmi často zaměňován za ohňostroj do hudby!

Použití materiálu je také velmi specifické a ke každé show jiné dle povahy vybrané skladby. Základní pravidlo však je, že se zde nepoužívají žádné kompaktní dlouhotrvající kompaktní baterie s mixovanými efekty! Hlavní komponenty jsou kulové pumy, jednoranné výmetnice, římské svíce, a krátké kompaktní moduly atd.

Interierový ohňostroj

Ohňostroj upravený do interiéru za použití materiálu určený speciálně pro vnitřní prostory a stísněné prostory.

Pyrotechnika na koncerty

Speciální odvětví kde se používá specifické vybavení pro umocnění zážitku z vystoupení kapely či jiného pódiového vystoupení.
Nejčastěji používaným efektem jsou tzv. plamenové projektory, různé druhy pódiových fontán, nízké miny či komety

Používá se zejména při koncertech.

Svatební ohňostroj 

Svatební ohňostroje které jsou naladěny převážně do červené barvy za doprovodu romantických či zamilovaných skladeb.
Nejčastější použití přízemních efektů do tvaru srdce a různých druhů fontán a doplňků.
Další velmi používaný prvek jsou kulové pumy ve tvaru srdce, které jsou z pravidla vystřelované ve velkém množství z důvodu správného natočení úhlu k divákům.
Finále pak tvoří zlaté kulové pumy s efektem zlaté brokátové koruny.