CzechEnglish

Ohňostroje - Rachejtle a rachejtličky

Ohňostroje

Když se řekne ohňostroj, každému se hned vybaví oslava nového roku. Jde o dokonalou podívanou a doslova pastvu pro oči, protože se na noční obloze najednou vyobrazí několik barevných obrazců, které jsou propleteny prskajícími a světélkujícími tvary. V určitých případech je též možné dokonce vyobrazení například jména či jiného tvaru, který je na přání klienta.

Ohňostroj a bezpečnost

V těchto případech, kdy chceme mít oslavu se vší parádou, musíme také dbát na bezpečnost nejen svou, ale všech zúčastněných. Nejde jen o dostatek prostoru a bezpečnou vzdálenost, ale také zejména o kvalitní a certifikovaný pyrotechnický materiál. Zábavní pyrotechnika je také rozdělena do několika bezpečnostních tříd, které je nutné dodržovat.
1.třída je pyrotechnika, která je volně prodejná, patří sem bouchací kuličky, prskavky nebo i malé fontány. Tuto pyrotechniku si mohou zakoupit osoby mladší 18 let.
2.třída je prodejná od 18 let a 3. – 4. třída je pyrotechnika, kterou v obchodě jen tak neženeme a to ani na dobré slovo. Mohou ji obsluhovat pouze osoby způsobilé k této činnosti a s průkazem odpalovače. Navíc je tento průkaz je při prodeji vždy vyžadován.

Pozor na domácí zvířata

Ohňostroj je sice dokonalou podívanou, ale bohužel se na tom neshodují naši domácí mazlíčci. Mnozí se dokonce tak bojí, že jejich majitelé musejí pak vyhledat i lékařskou pomoc. Někteří jedinci ze šoku, který při takovém rachotu utrpí, utečou neznámo kam. Stává se to nejen psům, ale i velkým zvířatům, jako jsou koně nebo jiná hospodářská zvířata. Měli bychom na ně při realizaci jakéhokoliv ohňostroje určitě myslet.

Zákaz ohňostrojů

V některých zemích se dokonce ohňostroje ani konat nesmí a to pod tučnou pokutou. Ohňostroj jak vidno má mnoho zastánců, ale stejně tak i odpůrců. Navíc je ke každé takové akci potřeba mnoho povolení a zajištění především bezpečnosti.

Pokud ovšem trváme na zdokonalení narozenin nebo svatby či jiné oslavy, mějme na paměti, že každá sranda něco stojí a že pomoc odborníků a profesionálů se v tomhle případě určitě vyplatí. Mnohaleté odborné a praktické zkušenosti ukázaly, že není vůbec od věci si tuto firmu najmout. Nejenže budeme mít čas shlédnout na obloze skvělou podívanou, ale budeme se cítit v bezpečí.