CzechEnglish

Ohňostroje - Zábavní pyrotechnika a na co si dát pozor

Ohňostroje Praha

S blížícími se vánočními svátky se vždy obchody plní zábavní pyrotechnikou, která je součástí každoročních oslav nového roku. Lidé mají ohňostroje rádi, zábavu i vzrušení, ale musíme si také uvědomit, že nákup takové zábavní pyrotechniky s sebou přináší i spoustu důležitých faktorů, které je nutné dodržovat. Důvodů je hned několik, od dodržování bezpečné vzdálenosti a ochranu svého zdraví, až po dbání bezpečnosti pro své okolí. Co bychom tedy měli vědět ještě před tím, než si takovou pyrotechniku zakoupíme?

Co nabízí trh

Všichni dobře víme, že pyrotechnika obsahuje výbušné látky, které určitě nepatří dětem do ruky, jelikož mohou způsobit vážná zranění nebo dokonce požáry. Určitě bychom tedy měli k takové činnosti přistupovat s respektem a opatrností. Trh dnes nabízí velké množství takovéto zábavní pyrotechniky a to nejrůznějších druhů a velikostí. Můžeme si pořídit malé práskací kuličky, ale také fontánky, dýmovnice až po bengálské ohně a kulové pumy. Samozřejmě, že i tento sortiment se dělí do několika kategorií a to v závislosti na míře bezpečnosti. Určitě bychom měli tyto výrobky kupovat v kamenných a prověřených obchodech a vyhýbat se levným imitacím z tržnic a pouličních prodejů. Tady nemáme záruku toho, že zboží má certifikaci, český návod a podobně.

Rozdělení zábavní pyrotechniky

Jak už bylo řečeno, zábavní pyrotechnika je rozdělena do několika kategorií. Pyrotechniku 1. kategorie mohou zakoupit mládež od 15 let věku. Patří sem například bouchací kuličky, práskací provázky, vystřelovací konfety, dýmovničky, samozřejmě ale i zde platí zásady bezpečnosti, neboť při neopatrném zacházení se i v této nejnižší kategorii mohou uživatelé poranit. No a o tom, že by tento sortiment neměly brát děti mladší 15 let je samozřejmostí.
Naopak pyrotechnika 2. kategorie je daleko silnější a samozřejmě má také výraznější efekty a jsou také nebezpečnější. Patří sem například petardy, římské svíce, dýmovnice, bengálské ohně, gejzíry nebo kulové pumy. Tyto výrobky mohou zakoupit a obsluhovat osoby starší 18 let a dodržování bezpečnosti zde platí dvojnásob.
Do pyrotechniky 3. kategorie patří ohňopády, dělové rány aj. Jsou také rovněž běžně k dispozici, ale lidem, kteří dosáhli 21 let. Co se týká pyrotechniky 4. kategorie tak tady musíme zdůraznit, že rozhodně nepatří do rukou laiků. Nedostaneme ji v obchodě ani po přdložení občanského průkazu, který prokazuje, že nám již bylo 21 let, ale zakoupíme ho pouze v případě, že k tomu máme speciální oprávnění a osvědčení. Tuto pyrotechniku mohou tedy obsluhovat pouze profesionální odpalovači.

Na co si dát při koupi pyrotechniky pozor

Kromě pyrotechniky 1. kategorie, jejíž prodej je povolen i jako stánkový prodej, je možné zábavnou pyrotechniku zakoupit v kamenných obchodech. Ovšem můžeme ji zakoupit i v na internetu. Kdo si ale myslí, že takový internetový obchod ošálí svým věkem nebo že nebude potřebovat osvědčení, mýlí se. I tyto obchody vyžadují všechny potřebné náležitosti a teprve poté může být spotřebiteli zboží předáno. Každý takový výrobek musí obsahovat několik náležitostí, bez kterých se žádný výrobek neobejde. Jde zejména o český návod s podrobným popisem, jak bezpečně takový výrobek použít. Dodržování bezpečnosti a přesných pokynů je zde určitě na místě. Pyrotechnika by se měla na trhu objevit pouze jako přezkoušené výrobky s osvědčením o shodě. Jsou tedy v rejstříku pyrotechnických výrobků. Také certifikace je tedy velmi důležitá, kde je uvedeno číslo protokolu o schválen a třída nebezpečnosti. Jako další faktory, které musí zábavní pyrotechnika obsahovat je nejen její název, ale také seznam výbušných látek a kdo je oprávněný s takovýmto výrobkem manipulovat. Také je nutný název výrobce a pokud není toto zboží ze zemí Evropské unie, tak zde musí být uveden i dovozce.

A co profesionálové

Pokud tedy chceme pořádat ohňostroj a nevíme, jak na to, určitě si k tomu povolejme profesionální tým. Mají nejen praktické zkušenosti, spoustu nápadů, ale především své práci rozumí a určitě se budeme na tuto zábavu dívat s klidnějším a bezpečnějším pocitem, než se obávat o své zdraví z laické a nehrdinské neodbornosti.