CzechEnglish

Ohňostroje - Zábavní pyrotechnika a ohňostroje

Ohňostroje

Ohňostroje máme všichni spojené se Silvestrovskými oslavami, ale dnes nejsou výjimkou ani na různých oslavách nebo svatbách. Třaskavý zvuk a světelné efekty jsou spojené s pestrobarevnou škálou nejrůznějších tvarů a jsou výsledkem dlouhé přípravy profesionálních odpalovačů, kteří se těmito službami zabývají.

Odborná firma

Dnes si můžeme takový malinkatý ohňostroj udělat i doma na zahradě, ovšem za předpokladu, že je nám více jak 18 let a že nám nebude vadit pouze takový symbolický ohňostroj v podobě volně prodejných rachejtliček.
V případě, že chceme ale daleko víc, musíme o to požádat profesionály. Bez toho to totiž nejde. Na trhu je dnes mnoho firem, které nabízejí ve svém portfoliu právě profesionální služby sestavením a odpálením takového ohňostroje. Odborníci mají nejen mnoho zkušeností, ale můžeme se spolehnout, že obstarají i potřebná povolení, zabezpeční místo odpalu a máme tak jistotu, že všechno proběhne tak jak má.

Odpalovací plán

Celá choreografie ohňostroje spadá pod dokonale naplánovaný odpalovací plán, jehož strůjcem jsou samozřejmě profesionální odpalovači z odporných firem. Vrchní odpalovač koordinuje vše kolem celé realizace a sám nakonec odpálí samotný ohňostroj. Příprava takového ohňostroje není snadná a není také hotová za pět minut. Stále nové inovace nejen v moderní technice, ale i v pyrotechnice všechny utvrzuje o tom, že je zde znalost takového materiálu nutností, neboť výrobci přicházejí stále častěji s novými a novými efekty. Vzhledem k tomu, že jsou určitá období v roce, kdy mají právě takovéto firmy napilno, je dobré si na celou akci rezervovat termín dopředu, mnohdy i měsíce.

Pyrotechnika a pravidla

Z hlediska bezpečnosti je veškerá pyrotechnika rozdělena do několika bezpečnostních tříd. Nutno podotknout, že je třeba tato pravidla dodržovat. Nejen, že bychom hazardovali se svým životem, ale také se životem mnoha jiných.
Pyrotechnika 1.třídy může být prodávána osobám mladším 18 let, patří sem třeba bouchací kuličky.
Pyrotechnika 2.třídy může být prodávána osobám starším 18 let, sem řadíme například fontány, rakety,…
Pyrotechnika 3.třídy může být prodávána pouze osobám s průkazem odpalovače ohňostrojů.
Pyrotechnika 4.třídy vyžaduje nutnost povolení místně příslušného obvodního báňského úřadu, předměty jsou prodejné pouze osobám s průkazem odpalovače ohňostrojů.