CzechEnglish

Ohňostroje - Zábavní pyrotechnika a pravidla

Ohňostroje Praha

Stále větší oblíbenost si zaznamenává zábavní pyrotechnika, která je dnes součástí nejedné oslavy, svatby, ale i každoročního přivítání nového roku. Ovšem tato krása na nebi může při nedbalosti nebo neopatrnosti s manipulací způsobit nemalé potíže. A bohužel se to neobejde ani bez zranění, takže určitě bychom měli dbát na to, že i když je takový ohňostroj velkolepou událostí, bezpečnost je zde opravdu důležitá.

Zásady používání zábavní pyrotechniky

K použití zábavní pyrotechniky je potřeba dodržování několika důležitých zásad, aby vše proběhlo vpořádku. Cílem je samozřejmě dokonalý požitek ze sledování noční oblohy, která se prozáří několika barvami a efekty, ale také dbáme všichni na zdraví a bezpečnost nejen své, ale i svého okolí. Měli bychom v prvé řadě vědět, že zábavní pyrotechnika je rozdělena do několika kategorií, podle stupně nebezpečnosti. V žádném případě by takovou akci neměli provádět malé děti a podnapilé osoby, které by mohli způsobit zranění nejen sobě, ale i ostatním a mohlo by dojít také k požáru a tedy újmy na majetku. Také mezi hlavní zásady použití zábavní pyrotechniky patří fakt, že se nikdy nesnažíme odpálit ji přímo z ruky. Opět nebezpečí úrazu. Pokud nám pyrotechnika prostě selže a nedojde k odpálení, určitě musíme počkat alespoň 10 minut a pak ji jednoduše rozmočit ve vodě. Ta zabrání vznícení nebo pozdějšího odpalu. Nikdy se nesnažíme ji znovu odpálit a jinak s ní manipulovat nebo dokonce pitvat.

Rozdělení zábavní pyrotechniky

Podle obtížnosti a nebezpečnosti pyrotechniky rozdělujeme tyto produkty do několika kategorií. 1.kategorie obsahuje například bouchací kuličky, petardy, vystřelovací konfety aj. Toto zboží si mohou zakoupit osoby od svého 15 věku. 2.kategorii tvoří zboží s výraznějšími a silnějšími efekty, takže se věková hranice posouvá nad 18 let. Patří sem například bengálské ohně, dýmovnic, římské svíce a další.
3.kategorii mohou zakoupit a obsluhovat lidé nad 21 let, patří sem dělové rány, ohňopády a jiné daleko silnější výrobky zábavní pyrotechniky. Samozřejmě i tady platí ostražitost při manipulaci a upozornění, že žádný z takových výrobků jakékoliv pyrotechniky není určen pro domácí zábavu. Co se týká 4.kategorie tak tady musíme konstatovat, že zboží, které spadá do této skupiny mohou obsluhovat pouze osoby, které mají osvědčení nebo oprávnění k takové činnosti. Musejí se prokázat právě takovým průkazem profesionálního odpalovače, bez kterého nesmí být zboží vydáno.

Poučení o zábavní pyrotechnice

Jestliže chceme svou zahradní párty, oslavu nebo svatbu oživit něčím netradičním, je zde možnost takového ohňostroje, který nám připraví specialisté z odborných firem. Pro představu takové zábavy je v nabídce služeb těchto firem také reálná vizualizace, která může být samozřejmě podle přání klienta upravena. Nesmíme zapomenout na to, že se v žádném případě do takovéto akce nesmíme pouštět sami. Nebezpečí požárů a zranění je tady více než jasné a tak vše raději svěříme do rukou odborníků.
Určitě bychom ale neměli zapomenout na své domácí mazlíčky, protože tyto akce zvířata nesnášejí. Jsou pod stresem a tlakem, bojí se a mnohdy i utečou neznámo kam. Jsou vyplašení a bojí se. Proto by bylo dobré se o tyto čtyřnohé přátele dobře postarat a nezapomínat na to, že jsou to němé tváře, které neumějí říct, co je trápí.

Nezapomenutelná krása na obloze

Pokud vše probíhá tak jak má a v souladu s pravidly, mohou se všichni zúčastnění těšit na nezapomenutelný zážitek na noční obloze, který s sebou přináší dokonalou souhru barev a efektů. Mnohdy jsou takové akce doprovázeny i hudbou, která tomu dodá ještě více romantiky a originality. Profesionálních firem, které nabízejí své služby v oblasti zábavní pyrotechniky je dnes poměrně hodně a nemusíme tedy obávat, že by nám některá nevyhověla. Je ale dobré si ji objednat s předstihem, abychom vše časově stihli připravit, neboť i takový ohňostroj je nutné naplánovat a dobře zorganizovat.